Ukrayna Odessa Şehri Tanıtım

14yy.dan 18.yy'a kadar Osmanlı himayesinde olan Ukrayna'nın güney bölümünde, 1794 yılında II. Katerina tarafından kurulmuştur. 1803'de Dük Richelieu’nün val

14yy.dan 18.yy’a kadar Osmanlı himayesinde olan Ukrayna‘nın güney bölümünde, 1794 yılında II. Katerina tarafından kurulmuştur. 1803’de Dük Richelieu’nün vali olarak atanmasıyla şehir Avrupa ile Rusya arasındaki en büyük ticaret merkezi olmuştur. 1894 yılında Rus İmparatorluğu’nun Moskova, St. Petersburg ve Varşova’dan sonra dördüncü büyük şehri olmuştur.

Alman kuvvetleri 2.Dünya Savaşında şehri 907 gün süreyle işgal etmiştir. 1942 ‘de ise kahramanlık ünvanı almış ve baştanbaşa yeniden imar edilmiştir. Şehir 19. yüzyılın başlarında tersanecilik ve tahıl ticareti merkezi haline gelmiştir. Odessa ticaretten kazandığı ekonomik güçle, kültür ve sanat dallarında özellikle Sovyetler döneminde önem kazanmıştır. Bir milyonun üzerindeki nüfusu ile 160km2 alanı kaplayan şehir, Karadeniz kıyılarındaki otelleri, plajları ve tarihi mimarisi ile birçok turisti kendisine çeker.

Ihlamur ve kestane ağaçları ile bezenmiş şehir, caddelerindeki disko ve cafeleri ile yaz-kış Odessa’yı turistlerin eğlence merkezi haline getirir. Deribasovskaya Caddesi ve Arkadya Bölgesi yaz aylarında turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerdir. Aynı zamanda Odessa Devlet Operası, Sanat Müzesi, Puşkin Müzesi ve Potemkin Merdivenleri görülmeye değer yerler arasındadır. Odessa hem yerli hem de yabancı turistler tarafından bolca ziyaret edilen, Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan penceresidir. Turizm mevsiminde nüfus 1.5 milyonu bulmaktadır.
Çok sayıdaki saygın üniversiteleri ile Dünyanın farklı ülkelerinden gelen binlerce öğrenciyi barındırmaktadır. Bu da Odessa’nın kültürel anlamdaki armonisini daha da zenginleştirmektedir.

Odessa’da yaşam maliyeti çok ucuzdur. Türkiye ile kıyaslandığında Odessa’da su, gaz ve elektrik giderleri yok denecek kadar azdır. Yurtta kalan öğrenciler yurt mutfağında istedikleri yemeği yapabilirler. Ayrıca birkaç arkadaş bir araya gelip full eşyalı evde tutabilirler. Bu evlerin kiraları x merkeze olan uzaklıklarına göre değişir.

Odessa’ da Türk lokantalarıda mevcut olup buralardan damak zevklerini giderebilirler. Odessa’da toplu ulaşım son derece ucuzdur. Türkiye’de okuyan öğrencilere göre on kat daha az ücretle ulaşım imkanına sahip olacaklardır. Öğrenciye Türkiye’den para göndermekte son derece sorunsuz ve kolaydır. Türkiye’ deki bütün bankalardan hesap açtırılarak Atm’ lerden çekme yoluyla para gönderilebilir.

Western Union aracığı ilede para gönderme imkanı söz konusudur. Odessa’da her öğrenciye zorunlu olan sağlık sigortası yaptırılır. Bir yıl boyunca muayene, ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanır. Odessa Türkiye ile aynı meridyende olduğu için ülkemizle arada saat farkı yoktur. Odessa İstanbul’ dan uçakla 60 dk.dır. Deniz yolu ile 36.00 saattir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!