Odessa Şehri Doğal Kaynakları İle Göz Dolduruyor

Odessa şehri Ukrayna’nın liman kenti olarak bilinen, bu sebeple de çok fazla avantajlara sahip olan bir şehirdir. Odessa şehrinin en büyük özelliği kurak olarak adlandırılan aylarda bile yoğun şekilde yağış gözlemlenmesidir. Yağışlar en az Şubat ayında görülür en fazla ise Haziran ayında şehre yağar. Bunun dışında sıcaklık ortalamasına bakıldığında en sıcak ay on sekiz derece ile Temmuz ayı olmaktadır. Karadeniz’in Samsun’dan sonra en büyük liman şehridir Odessa. Türkiye’nin kuzeyinde bulunmasından dolayı Odessa biraz daha soğuk bir şehirdir. Odessa iklimi, doğal kaynakları, dağlarını merak eden kişiler için Odessa, Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre daha ılıman olsa da soğuk sayılacak bir şehirdir.

Türkiye’ye kıyasla çok da sıcak olmayan Odessa şehri en soğuk ayını Ocak’ta eksi on yedi derece olarak yaşamaktadır. Yani kışları soğuk ve kuru olan şehir yazları çok da sıcak olmamakla beraber yağışları şehir genelinde misafir eder.

Ukrayna’nın Antalya’sı Odessa Şehri

Odessa iklimi, doğal kaynakları, dağları ile dikkat çeken bir liman şehridir. Liman şehri olmasının en büyük avantajı ise herhangi bir şekilde su sıkıntısı çekmemesidir. En göze çarpan doğal kaynağının deniz olduğu Odessa şehri temiz ve çok sayıda plajlara sahiptir. Bu sayede de tatil şehri olarak adlandırılabilir. Bunun dışında bizim ülkemizde de çok rağbet gören termal kaplıcalara sahiptir. Kişiler doğal ve sağlıklı su arıyorsa termal kaplıcalara yönelebilirler. Yeşil doğası, temiz denizi ile tatilcilerin oldukça dikkatini çeken bir şehir olmuştur.

Özellikle Odessa yaz aylarında tatile gidilecek bir yerdir. Bunda en büyük pay bir deniz şehri olmasından kaynaklanıyor. Kışları ise yaz aylarına nispeten daha sakin bir şehir ortamı bulunmaktadır. Aynı zamanda Odessa iklimi, doğal kaynakları, dağları olarak zengin bir ülkedir. Ve doğal zenginliklerinin yanı sıra yer altı zenginlikleri ile de dikkat çeker. Demir, nikel, kükürt, krom, altın gibi doğal madenlere sahip olan bir şehirdir. Kömür, petrol ve doğalgaz gibi zenginliklere de sahip olduğu bilinmektedir.

Odessa Doğal Zenginlikleri İle Herkesin Dikkatini Çekiyor

Ukrayna genel olarak kış turizmine yatkın olan bir ülke olduğu için dağları da bu duruma yardımcı olmaktadır. Ancak Odessa daha çok yaz turizmine uygun bir şehir olduğu için plajları ile dikkat çekmektedir.  Odessa bütün bu güzelliklere sahip olmasının yanında öğrenciler için de vazgeçilmez bir şehir konumundadır. Odessa’nın sahip olduğu üniversiteler en gelişmiş eğitimi vererek Avrupa standartlarına ulaşmaktadır. Bu sebeple de hem Türkiye’den hem de yabancı ülkelerden Odessa’ya öğrenci akını olmaktadır. Odessa’ya öğrenci olarak gitmek isteyen kişiler bu konu hakkında bilgi almak isteyebilir. Odessa iklimi, doğal kaynakları, dağları bunun yanında Odessa’da kolay yaşam bilgilerini almak isteyenler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na başvurarak yeterli bilgileri alabilir.