Hareketli Sosyal Yaşamı Ve Eşsiz Güzellikleri İle Odessa

Ukrayna’nın üçüncü büyük şehri olan Odessa bir çok yönü ile oldukça keyifli bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Bu şehri bilenler oldukça seviyor bilmeyenler ise şehir hakkında bilgi sahibi olduklarında şehri ziyaret etmek istiyorlar. Şehir her yıl eğitim, iş ve eğitim amacı ile şehre gelen binlerce misafiri ağırlıyor.

Şehir ülkenin güney sahilinde kurulu olan bir liman kenti olarak stratejik bir öneme sahip. Çünkü Odessa bu özelliği ile bir ticaret merkezi görevi görüyor. Bu yüzden biş dünyasından bir çok kişinin yolunun düştüğü bir kent olarak da biliniyor. Ayrıca Odessa şehrinde Doğu Avrupa’nın en gözde üniversitelerinden biri olan Odessa Üniversitesi de bulunuyor. Odessa öğrenci yaşamı için son derece elverişli bir şehir ve bu sebeple yabancı öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Odessa Üniversitesinde Avrupa standatlarında bir eğitim verilmesi de oldukça avantajlı bir durum olarak değerlendirilebilir.

Odessa Üniversitesi’nde Avrupa Standartlarında Eğitim

Odessa üniversinde eğitim imkanı olan bir çok gözde bölüm bulunmaktadır. Ülkemizdeki en gözde bölümler ile aynı doğrultuda olması Türk öğrencilerin bu üniversiteyi tercih etmelerine bir yesebep olarak gösterilebilir.

Üniversitede faaliyette olan bölümlerden bazıları hukuk, tıp, mimarlık, denizcilik, mühendislik gibi oldukça sık tercih edilen ve öğrenciler tarafından beğenilen bölümler arasınddır. Bu yüzden Odessa üniversitesi yabancı öğrencilerin gelip okumak isteyecekleri üniversitelerden bir tanesidir.

Odessa öğrenci yaşamı oldukça rahat olduğu için öğrenciler maddi anlamda da bu şehirde okumaktan ve yaşamaktan keyif almaktadırlar. Şehir sadece ticaret ve eğitim anlamında ün yapmış olan bir şehir değil. Şehir bir çok doğal güzelliğe sahip yeşil ile mavinin birbirini kucakladığı turistik bir şehir olma özelliğini de barındırıyor. Şehirde geçmişten günümüze miras olarak kalmış tarihi dokular ve tarihi mimariler de oldukça ilgi gören başka bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Şehirde Osmanlı esintilerini de görmek mümkün. Smanlı döneminden kalan bir çok tarihi mimariye bu şehirde rastlıyırsunuz.

Odessa Hakkında Merak Edilenler

Odessa sağlık giderleri ise kendi halkı için devlet tarafından karşılanıyor olması ve bazı özel sağlık kurumlarını da bünyesinde barındırıyor olması ile dikkat çekiyor. OdessaÜniversitesinde okuyan öğrenciler için ise sağlık hizmetinin de verildiğimni söylemek mümkün. Odessa da ev kiraları ise Kiev den sonra en yüksek fiyatlara sahip olarak karşımıza çıkıyor. Odesss üniversitesinde okuyan öğrencilerin barınma hizmetleri konusunda üniversite son derece yardımcı oluyor ve bu konuda öğrencilerini mağdur etmemeyi hedefliyor. Odessa sağlık giderleri devlet tarafından karşılanan bir ülke olduğu için aynı şey üniversite öğrencileri için de geçerli oluyor.Odessa ev fiyatları da yine Kievden sonra ikinci sırada yer alıyor. Odessa da ev sahibi olmanın bedelleri yüksek rakanlardan geçiyor. Odessada ev sahibi olmanın bedelleri konusunda internetten de bilgi almak mümkündür. Ama odessada öğrenci olmak için önceliğiniz eğitim masraflarınız ve barınma yaşama konusunda üniversitenin sizlere gösterdiği yolu izlemek olmalıdır. Bu konuda Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı firması ile irtibata geçmeniz oldukça faydalı olacaktır.