Odessa Kültürü Oldukça Dikkat Çeker

Ukrayna, Türkiye’nin kuzeyinde bulunan yıllar boyunca da çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan bir ülkedir. Çok eski bir şehir olduğu için kültürel yapısı ve tarihi özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Bu kültür harikası olan Odessa şehri aynı zamanda farklı ülkelerden öğrencilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ukrayna’nın en büyük beş şehirlerinden biri olan Odessa’da Karadeniz’e yakınlığı ile bilinir. Karadeniz’e kıyısı olan en büyük liman şehridir. Kısaca Karadeniz’in incisi haline gelmiştir. Odessa sadece bu özellikleri ile dikkat çekmez.

Öğrenciler için yaşaması kolay, vazgeçilmez bir şehir olan Odessa bunların yanında üniversiteleri ile de öğrencileri kendine çekmekte olan bir şehirdir. Avrupa standartlarında verdiği eğitimle birlikte öğrenciler tarafından her zaman tercih edilmekte olan bir şehirdir.

Odessa Şehri Tarihi Kültürü İle Her Zaman Dünya Harikasıdır

Bir şehirde bulunan üniversitenin kaliteli bir eğitim vermesinin yanında, sosyal anlamda da öğrenciye katkıda bulunması gerekir. Kültür, sanat ve tarih konusunda gelişmiş olan Odessa şehri bu beklentileri öğrenciler için karşılamaktadır. Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetlerinin var olması da Odessa’nın ne kadar eski ve tarihi bir şehir olduğunu göstermektedir. Bu kıyafet ve oyunlar Odessa kültürünün en büyük göstergelerinden biridir. Bu ulusal kıyafetler genel olarak beyaz, bej ve siyah renklerine sahip olmaktadır. Odessa’ya yani Ukrayna’ya özgü kıyafet seçimleri, dikiş nakış yöntemleri Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetlerinin kültür olarak göstergesidir.

Eskiden Ukrayna kültüründe ise genç kızların çeyizine geleneksel kıyafetler koyulmaktaydı. En özel dikiş nakış yöntemleri ile kıyafetler yapılmakta ve genç kızlar için hazırlanmaktaydı. Düğün, bayram, gebelik, doğum, anne olduğunda, büyük anne olduğunda, ölümüne kadar kadınlar için özel geleneksel kıyafetler hazırlanırdı. Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri genel olarak Rus kültürü ile benzerlik göstermektedir. Kırmızı rengin baskın olduğu geleneksel kıyafetler özel dikiş ve nakışlarla süslenmektedir. Özel çiçeklerden yapılan başlıklar kadınlar için kullanılır. Erkekler ise nakışlı beyaz bir gömlek altına şalvar ve kuşak ile süsledikleri kıyafetleri giymektedir. Ayaklarına da kırmızı çizmeler giyerler. Kıyafetler erkek ve kadınlar için oldukça güzel görünümlü olmaktadır.

Odessa Şehrinde Geleneksel Oyunlar

Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri konusunda geleneksel oyunlar da Rusya ile benzerlik göstermektedir.  Geleneksel oyunlar genel olarak festivallerde oynanır.  Odessa oyunları oldukça eğlenceli olmakla beraber özel günlerde geleneksel kıyafetler giyerek yerel halk oynamaktadır. Çok yaygın olmayan geleneksel oyunlar sadece özel günlerde oynanmaktadır. Bunun dışında çok da yaygın değildir. Ancak Odessa oldukça kültürüne ve tarihine düşkün bir şehirdir. Kültürel yapısı ile birlikte de öğrenciler aslında daha sosyal olmaktadır. Odessa şehrinin de kültürel yapısından bilgi almak isteyen kişiler, Odessa üniversitelerini tanımak isteyenler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişim kurarak bilgi alabilirler.