Odessa’ya Ulaşım Çoğu Şehirden Daha Kolay

Odessa üniversitelerinde eğitim almak bizim ülkemizde eğitim almaktan bile daha kolaydır. Eğitim şartları konusunda öğrencileri hiçbir şekilde zorlamaz hatta yanında olur.

Bir Doğu Avrupa Ülkesi olan Ukrayna’nın Odessa şehrinde bulunan bu üniversiteler çoğu öğrenciler tarafından son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından bu tercihler yapılmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise Odessa Üniversiteleri’nin verdiği diplomanın tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olması ve bunun yanında da Türkiye’de de YÖK tarafından tanınıyor olmasıdır.

Yaşam koşullarının da gayet uygun olduğu bilindiği Ukrayna-Odessa artık bütün öğrencilerin eğitim ve sosyallik konusunda tercih ettiği şehirlerden biri  haline gelmiştir. Odessa’ya ulaşım ise pek farklı yollardan sağlanabilir. Odessa otobüs-tren-uçak seferleri bulunduğu gibi bu seferlerin yanı sıra feribot seferleri de ulaşımı sağlayan faktörlerden biri haline gelmiştir.

Odessa Üniversitelerinde Okumak Yaşamak Daha Kolay

Odessa üniversiteleri kendilerini her bölüm için teknolojik alanda da geliştirmiştir. Pek çok alanda dünyanın hiçbir yerinde kullanılmayan teknolojik ürünleri öğrencilerine eğitim verirken kullanmalarını sağlar. Özellikle tıp ve mühendislik bölümleri konusunda maksimum seviyede gelişmiş olan bu üniversiteler uygun fiyatları ile de dikkat çeker. Sağlık bölümleri, mühendislik bölümler, hukuk, pilotluk gibi bölümleri tercih etmek isteyen öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Hem de fiyatlar konusunda da öğrenci dostudur. Çünkü Ukrayna devleti öğrencilerinin eğitim masraflarının bir kısmını karşılamaktadır. Aynı zamanda öğrencileri kültürel ve sosyal alanda da ciddi anlamda geliştirmektedir. Üniversiteden mezun olduklarında en az üç dil bilerek mezun olmaktadırlar. İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dilleri öğrencilerin ileri ki iş hayatlarında yardımcı olabilecek dillerden olabilir. Odessa Üniversitelerine kayıt olmak ise sanıldığından daha kolaydır. İhtiyaç duyulan tek şey aslında lise diplomasıdır. Herhangi bir giriş, kayıt sınavı öğrencilerden beklenmemektedir. Yani sınav stresinden uzak bir eğitim hayatı planlanmaktadır. Bunun yanında elbette Odessa’ya ulaşım önemli bir konudur. Odessa otobüs-tren-uçak seferleri ulaşım için sağlanan yollardan sadece birkaçıdır.

Odessa Üniversiteleri Ulaşım Konusunda Avantajlı

Odessa otobüs-tren-uçak seferleri hem Ukrayna içi ulaşım hem de Ukrayna-Türkiye arası ulaşım için uygun yollardandır. Özellikle Ukrayna’ya gidişte uçaklar daha sıklıkla kullanılmaktadır. Türkiye’de Odessa’ya direk uçuşlar vardır ancak olmadığı zamanlarda uçak Kiev’e iniş yaparsa, Ukrayna’da tren yolculukları yaygın olduğu için Kiev’den Odessa’ya tren bulmak oldukça kolay olacaktır. Bunun dışında sadece tren ile değil otobüs ile de Ukrayna’da şehirler arası yolculuk yapmak mümkün olmaktadır. Türkiye’den sadece uçak ile değil feribot  ile de Odessa’ya gitmek mümkündür. Denize sıfır olduğu için Odessa otobüs-tren-uçak seferlerinin yanında feribot seferleri ile de ulaşım kolaylıkla sağlanır. Bu tür ulaşım yollarını ve üniversite eğitim imkanlarını daha ayrıntılı öğrenmek isteyen kişiler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na başvurabilirler.