Odessa’da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

1) Odessa’da Eğitim Ucuzluğu Türkiye ile kıyasladığında hem eğitim kalitesinin yüksekliği, hemde eğitim masraflarının azlığı büyük bir avantajdır. Özel üniversitelerin yıllık ücretleri ile kıyaslandığında, arada eğitim kalitesi ve maddi olarak çok büyük bir fark olduğu görülecektir. ÖSS’siz ve sınav stresi olmaksızın Türkiye’de sınav kazanamayıp yeniden dershanelere devam etmeyi düşünen öğrencilerin,dershanelere bir yıl ödeyecekleri ücret, Odessa’da tüm tahsil hayatlarına neredeyse eşittir.

2) Odessa’da Üç Yabancı Dil İmkanı Odessa Üniversiteleri’nde eğitim alan öğrenciler, ukraynaca ve rusçayı iyi derecede öğreneceklerdir. Dünya coğrafyasında, Balkanlar’dan Çin’ e kadar rusça konuşulduğu düşünülecek olursa, bu okulda öğrenimini tamamlayan öğrencilerin ne kadar önemli bir ayrıcalığa sahip olacakları aşikardır. Bilim adamları önümüzdeki yüz yılın en stratejik dili olarak rusça ve çinceyi göstermektedirler.Ayrıca ukraynaca ve ingilizce ile birlikte geleceklerine dört lisan ile başlama ayrıcalığına sahip olacaklardır.

3) Odessa Tıp Üniversitesi – Lise Diploması ile Sınavsız Öğrenim İmkanı Her yıl artan talep nedeni ile ülkemizdeki üniversiteler taleplere cevap veremez hale gelmiştir. Bu yüzden ÖSS sınavları çile haline gelmiştir. Bu durum öğrenci ve ailelerini psikolojik bunalıma sokmakta, bölüm ayırt etmeksizin tercih yapma zorunluluğu meydana gelmektedir. Odessa Üniversitesilerinde sınavsız, istediğiniz bölümde hayal ettiğiniz
branşta okuyabilirsiniz. Bunun için üniversite sınavına girip barajı geçmeniz yeterlidir.

4) Odessa’da Ucuz Yaşam İmkanı Odessa’da eğitim gören öğrenciler Türkiye’ye göre çok daha ucuz yaşam şartlarına sahip olacaklardır. Yemek, yol ve sosyal yaşam son derece ucuzdur. Öğrencilere sağlık sigortası zorunlu olarak yapılmaktadır. Yurtlarda konaklama çok ucuz olup, tercihe göre birkaç öğrenci birlikte mobilyalı evlerden faydalanmaktadırlar.

5) Odessa’da Uluslararası Çevre İmkanı Odessa Üniversitesitelerin’ de çok uluslu öğrenciler eğitim almaktadırlar. Burada okuyan öğrenciler, Türkiye’ deki öğrencilere göre daha geniş bir perspektif kazanarak global dünyaya daha rahat ayak uydurma ve çalışma imkanına sahip olurlar. Farklı milletlerin insanları ile tanışarak çevre edinirler. Bu durum gelecekleri için son derece önemli avantajlar sağlayacaktır.